Користь чорниці для здоров’я людини

У північних областях України широко поширена чорниця – лісова ягода синьо-чорного кольору, яка достигає в червні-липні. Саме у цей час нею просто переповнені продуктові ринки, адже про корисні властивості чорниці чув ледве не кожен і тому попит на неї чималий. У цій статті ми розповімо в чому ж саме полягає користь чорниці для організму людини.

Забігаючи наперед скажемо, що ця кисло-солодко-терпка лісова ягода широко застосовується у народній медицині. При чому не тільки самі ягоди чорниці, а й пагони та листя рослини. Але детальніше про це розповімо трохи нижче.

Чим корисні чорниці

Чорниця лісова корисна для дітей і дорослих завдяки вмісту різноманітних поживних речовин, необхідних людському організму. У ягодах цієї рослини містяться (на 100 г):

 • Вітаміни – A (6,0 мкг), B6 (0,1 мг), B9 (3,0 мкг), C (30 мг), E (1,9 мг).
 • Мінерали – калій (73 мг), кальцій (13 мг), фосфор (13 мг), магній (2 мг), натрій (1 мг), залізо (0,7 мг), цинк (0,1 мг).

Основний склад ягід чорниці (на 100 грам) – вода (84,8 г), вуглеводи (7,4 г), харчові волокна (4,9 г), білок (0,6 г), жирні кислоти (0,4 мг). Калорійність – 42 ккал на 100 г чорниць.

Чим корисні чорниці

Вітамін A позитивно впливає на покращення зору. Вітамін B6 покращує засвоєння жирних кислот, впливає на роботу і синтез багатьох ферментів, сприяє ефетивному використанню глюкози. Вітамін B9 необхідний для росту і розвитку кровоносної та імунної систем.

Вітамін C важливий для росту і відновлення клітин тканин, кровоносних судин, ясен, кісток і зубів, сприяє засвоєнню організмом заліза, прискорює одужання, стимулює запуск імунних процесів.

Читайте також: Як підвищити імунітет в домашніх умовах

Вітамін E – оскільки є антиоксидантом то захищає організм від шкідливого впливу токсинів, наприклад молочної кислоти. Нестача вітаміну E може служити однією з причин млявості і недокрів’я.

Кальцій відіграє важливу роль для кісток і зубів, при його нестачі вони стають менш міцними. Калій регулює кислотно-лужну рівновагу крові, водний баланс міжклітинної і клітинної рідини, водно-сольовий баланс, осмотичний тиск.

Фосфор разом з кальцієм є базовим компонентом зубів та кісток, це його основна функція в організму людини. Магній бере участь в регулюванні багатьох біохімічних і фізіологічних процесах в організмі людини.

Натрій допомагає підтримувати в клітинах необхідний водно-сольовий баланс, а також нормалізувати функції нирок і нервово-м’язову діяльність. Залізо бере участь в процесах кровотворення і внутрішньоклітинного обміну, необхідне для утворення гемоглобіну і міоглобіну, забезпечує транспортування кисню в організмі.

Цинк сприяє нормальному протіканню процесів розвитку кісткової тканини, стимулює зростання і ділення клітин, регенерацію тканин, репродуктивну функцію, розвиток мозку.

Окрім перерахованих функцій, кожен зі згаданих вітамінів і мінералів також відіграють різноманітні інші важливі ролі для організму людини.

Чим корисна чорниця лісова
Свіжа (щойно зібрана) лісова чорниця.

Як правильно вживати чорниці

Оскільки лісова чорниця не тільки корисна, але й смачна, то її використовують у багатьох рецептах (тортів, десертів, коктейлів, варення, компотів і т.д.). Детально про це ми розповімо у самих рецептах, якими пізніше поділимось на нашому сайті.

Чорниці краще всього вживати свіжими, так організм отримає з них максимальну користь. Адже саме свіжі ягоди містять всі перераховані вище вітаміни й інші корисні речовини. Головне не забувайте, що перед вживанням ягоди треба ретельно помити.

Давно відомо що при термічній обробці (наприклад, при приготуванні варення) фрукти і ягоди (в тому числі й чорниці) втрачають значну частину деяких корисних речовин (серед яких вітаміни A, B9, C). Заморожування «знищує» менше поживних речовин, але все рівно свіжі ягоди значно корисніші ніж ті які пройшли через заморозку.

Протипоказання до вживання

Протипоказань для вживання ягід чорниці майже немає, але варто пам’ятати наступне:

 • при сечокам’яні хворобі, а саме при оксалатних каменях, варто обмежити вживання чорниці.
 • вживання за раз великої кількості цих ягід може викликати запори.
 • людям із захворюваннями підшлункової залози рекомендується утримуватись від вживання чорниць.

Також лісові чорниці не треба вживати при індивідуальній чутливості до речовин, які містяться у цих ягодах.

Лікувальні властивості чорниці
Зліва – чорниці, а з права – малини (теж досить корисні ягоди).

Читайте також: Користь малини для здоров’я людини

Лікувальні властивості чорниці

Окрім загальної користі від вітамінів і мінералів, які містяться у ягодах, чорниці використовують в народні медицині для сприяння лікуванню певних хвороб. Наприклад:

 • Висушенні ягоди часто застосовують при діареї, а відвари з ягід чорниці допомагають позбутися від хронічних поносів.
 • Листя і пагони вживають при початкових формах діабету, оскільки ті містять глікозид неоміртіллін, який має здатність знижувати вміст цукру в крові.
 • Вживання чорниці може запобігти або лікувати захворювання очей, наприклад, відшарування сітківки (це показали лабораторні досліди).
 • Наявний у цих темно-синіх ягодах барвник антоціан зменшує ризик виникнення багатьох захворювань (серця, очей, кровоносної системи).
 • Чорниці місять протоантоціаніди, таніни і флавоноїди, які є діють як антиоксиданти і зменшують запалення.
 • Настій з листя чорниці використовують для лікування шкірних захворювань і пошкоджень: невеликих ран, опіків, екзем.

В медицині теж використовуються не тільки ягоди, але і листя чорниці. Їх в основному застосовують при хворобах очей, шлунково-кишкового тракту, цукровому діабеті і в геронтології, а також місцево при лікуванні опіків і виразок, стоматитів і гінгівітів.

Чорниця позитивно діє на кровотік сітківки ока, але не аж ніяк не покращує зір «взагалі». Тому не варто вірити рекламі, в якій говориться що наявність цієї ягоди у складі ліків чи тим більше харчових добавок вирішить всі проблеми з зором (якщо такі присутні).

Як зберігати чорниці - рецепти

Як зберігати чорницю (корисні рецепти)

Зазвичай чорницями «запасаються» використовуючи кілька простих способів – висушування ягід, засипання їх цукром, заморожування у холодильнику, а також готуючи варення і закручуючи його на зиму.

 • Висушування. Ягоди ретельно відбирають, промивають і дають їм висохнути. Потім кладуть у спеціальну сушарку при температурі 40°C, а коли ті трохи «прив’януть» – температуру збільшують до 70°C. Щоб ягоди рівномірно висохли деко з ними регулярно трусять. Висушенні таким чином чорниці можуть зберігатися до двох років.
 • Заморожування. Ягоди викладають на лист картону та кладуть у морозильну камеру. Після замерзання їх розсипають у ємності та зберігають у морозилці. Після розморожування вживати такі чорниці можна просто з цукром, або ж приготувати з них що-небудь.
 • Засипання цукром. Ягоди ретельно промивають і дають їм висохнути. Потім їх засипають у попередньо стерилізовані банки, додають цукор, добряче трясуть (щоб цукор проник поміж ягід) і закручують.

Про приготування варення з чорниць ми розповімо іншим разом, адже є чимало прости рецептів по яких вийде смачне варення, тому це тема для окремої публікації.

На цьому все, сподіваємося наша стаття про користь чорниці і її лікувальні властивості була цікавою. І не забувайте застосовувати отриманні знання – вживайте свіжу чорницю, вашому організму потрібні наявні у ній вітаміни та інші поживні речовини!

Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *