Користь меду для здоров’я людини

Практично кожен знає що бджолиний мед дуже корисний, але більшість не знає чим саме він корисний і як саме впливає на організм людини. У цій статті ми розповімо про користь меду (для шкіри, кісток, травлення та організму в цілому) і чи може він бути шкідливим.

Також далі мова піде про те, як правильно їсти мед та за яких умов його потрібно зберігати щоб він не втрачав своїх корисних властивостей.

Чим корисний мед

Будь-який бджолиний мед є дуже корисним, однак кожен окремий його вид володіє своїми унікальними властивостями. В Україні на ринках пасічники найчастіше пропонують поліфлорний (квітковий, травневий, «різнотрав’я»), гречаний, липовий, акацієвий, соняшниковий і вересовий мед. Далі детальніше про властивості кожного з цих видів.

Користь для організму людини

Отож, натуральний бджолиний мед володіє наступними корисними властивостями:

  • Завдяки вмісту великої кількості вітаминів (B2, B3, B5, B6, B8, B9, C, E, H, PP) підсилює здатність організму чинити опір простуді, вірусним та інфекційним захворюванням. Однак варто розуміти, що сам по собі мед не є лікувальним засобом.
  • Присутні у меді ферменти пришвидшують біологічні реакції – загоєння ран, запалень, пухлин, руйнування старих клітин (які можуть прискорювати процес старіння), знищення чужорідних клітин (збудників хвороб).
  • Містить багато мінеральних речовин (залізо, кальцій, калій, натрій, магній, фосфор, кобальт, цинк, мідь, хлор), відповідно постачає їх організму людини. Завдяки тому ж кальцію зміцнюються кістки, зуби. Інші мінерали теж відіграють різноманітні важливі ролі в людському організмі (підтримують нормальне функціонування серцево-судинної, нервової, м’язової та інших систем).
  • Містить органічні кислоти, які позитивно впливають на роботу травної системи, розчиняють в організмі небажані сольові відкладення, затримують розвиток бактерій, а також виконують інші функції.
  • Присутні у меді фітонциди (біологічно активні речовини, утворені рослинами) вбивають бактерії, грибки та інші мікроорганізми (або пригнічують їх розвиток). Фітонциди деяких рослин також стимулюють серцеву діяльність, секреторну і рухову активність шлунково-кишкового тракту.
Свіжий мед
Натуральний свіжий мед .

Окрім перерахованих вище, справжній (не штучний) мед містить і багато інших речовин (за даними різних – близько 300 компонентів), завдяки яким його використовують у медицині, косметології, навіть для схуднення (популярною є дієта яка передбачає вживати мед з водою натощак).

Щодо особливих властивостей конкретних видів меду:

  • Гречаний мед – більш багатий на залізо (оскільки ним багата гречка), тому його рекомендують вживати при анемії та малокрів’ї.
  • Акацієвий мед – містить підвищену кількість антисептичних речовин, буде особливо корисним при ангінах, кон’юнктивітах, бронхітах, для зниження температури.
  • Падевий мед – цей вид меду не містить фітонцидів й інших антибіотичних речовин, тому не уповільнює розвиток мікроорганізмів (бактерій, грибків і т.д.).*
  • Цукровий мед – характеризується відсутню ферментів, мінеральних солей і вітаміни. Або ж містить меншу їх кількість, якщо бджоли харчувались не тільки цукром чи цукровим сиропом, але й збирали нектар.

*Досить корисним є падевий мед з медяної роси, у ньому значно більше мінералів ніж у нектарних медів. Найменш цінується падевий мед з паді тваринного походження.

Чим корисний мед
Різні види меду відрізняються кольором, смаком і корисними властивостями.

За кольором мед поділяють на темні і світлі сорти. Наприклад, до перших відносяться гречаний і вересовий, а до других – липовий і акацієвий.

В яких випадках мед шкідливий

Напевне кожен чув вираз “у малих кількостях це ліки, а у великих – отрута”. Його можна застосувати до багатьох продуктів харчування, стосується це і бджолиного меду. Однак не треба лякатися, адже шкідливим буде лише дуже надмірне споживання меду.

Шкода меду при надмірному споживанні:

  • підвищений ризик ожиріння;
  • підвищений ризик гіпертонії;
  • підвищений ризик розвинення атеросклерозу;
  • підвищений ризик виникнення цукрового діабету.

Приблизна добова норма меду: для дорослої людини – 2-3 столових ложки; для дітей – 1 столова ложка; для людей похилого віку – 2 чайні ложки. Взимку можна їсти трохи більше цих норм, а літом краще трохи менше.

Обмежити вживання меду варто при:

  • алергії (буває лише в 3 людей зі 100);
  • захворюваннях підшлункової залози;
  • дуже високій температурі;
  • в деяких випадках цукрового діабету (визначає лікар).

Загалом, у невеликій кількості мед дуже рідко є протипоказаним. Тож шкідливим цей продукт бджільництва назвати важко.

Чому корисно їсти мед
Мед з хлібом – улюблені ласощі багатьох дітей і дорослих.

Калорійність та склад меду

Не даремно кажуть, що ложка меду швидко надасть сили та бадьорості для тіла і мозку. Адже цей продукт володіє високою калорійністю – близько 330 ккал (~1300 Джоулів) на 100 грам меду. Це все тому, що близько 80% складу меду – сахариди, з яких організм людини може черпати енергію.

Склад меду:

  • фруктоза (21 — 60%);
  • глюкоза (20% — 44%);
  • вода (15-20%)
  • органічні кислоти, мінерали, ферменти, вітаміни та інші речовини (~4%).

Треба розуміти, що такі показники стосуються лише натурального меду. На полицях магазинів присутній і штучний мед, його склад набагато бідніший – немає ні ферменті, ні вітамінів. Також штучний продукт містить до 30% цукрози. Тому користь меду штучного походження незрівнянно менша від натурального.

Як правильно їсти мед
Мед чудово доповнює безліч страв і продуктів – хліб, яблука, млинці і т.д.

Як правильно їсти мед

Корисніше всього їсти мед на пустий шлунок зранку за 30 хвилин до сніданку. В такому випадку цей продукт наповнить вас енергією, бадьорістю і покращить настрій.

Тим хто страждає безсонням варто їсти мед ввечері, це зніме напругу і допоможе заснути. Важливо сильно не нагрівати мед (наприклад додаючи в гарячий чай), тому що так в ньому руйнується значна частина вітамінів.

Головне не забувайте дотримуватися добової норми, яка становить:

  • для дорослих – 2-3 столових ложки;
  • для дітей – 1 столова ложка;
  • для людей похилого віку – 2 чайні ложки.
Дітям віком до двох років мед давати не рекомендовано. Причини – ризик виникнення алергійної реакцій, а також потенційний ризик дитячого ботулізму.

Пам’ятайте, щоденне споживання меду зміцнює ваш імунітет, допомагає вберегтися від простудних захворювань взимку, а також в цілому позитивно впливає на організм.

Як часто можна їсти мед

Зберігання меду в домашніх умовах

Бджолиний мед потрібно зберігати в недоступному для прямих сонячних променів місці при температурі від -6 до +20 градусів Цельсія. За цих умов він мінімум рік не втрачатиме своїх корисних властивостей.

Якщо мед нагріється до 40 градусів, то частина наявних в ньому вітамінів розпадеться. Чим вищою буде температура, тим швидше зруйнуються вітаміни і ферменти. При заморожені деякі вітаміни теж втрачаються.

В завершення відзначимо, що точно сказати скільки часу може зберігатися мед ніхто не може. Відомі випадки, коли мед поміщений у герметичні посудини зберігався десятиліття і навіть століттями, не втративши при цьому корисних властивостей.

Коментарі

  • 07.03.2018 в 12:11

    Мед ще й дуже смачний. Я дітям намагаюсь рідше купувати всякі штучні солодощі і цукерки, а замість них брати натуральний мед і фрукти. Вони їх теж дуже люблять, але користі від меду і фруктів більше для здоров’я ніж від цукерок 🙂

    Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *