Що робити коли болить зуб: народні методи, таблетки та поради

Одним з найнеприємніших видів болю вважається зубний, який зазвичай з’являється абсолютно раптово і зовсім неочікувано. Його появу варто розцінювати як сигнал до термінових дій, адже зуби у людини не оновлюються після дитячого віку і для їх збереження потрібен ретельний догляд. У цій статті ми розкажемо що робити коли болить зуб.

На жаль, до захворювань схильна кожна частина зуба. Інколи людина навіть не знає, що потребує лікування. Особливо тоді, коли зуб ще не почав боліти. Саме тому краще регулярно проходити обстеження у стоматолога, щоб попередити розвиток захворювань. Оптимальним варіантом є зустріч із лікарем раз на 6 місяців.

Причини, чому може боліти зуб

Причин, які викликають біль зубів, існує доволі багато, і розібратися у них допоможе лише якісний спеціаліст. Але серед найпоширеніших зустрічаємо:

 • Карієс. Це дуже розповсюджена проблема, яку неможливо вирішити у домашніх умовах. Оскільки процес гниття твердої оболонки зубу протікає повільно, то можна попередити руйнування сусідніх від ураженого зубів.
 • Періодонтит. Захворювання, що характеризується запаленням кореневої оболонки зубу, а також прилеглих тканин. Може викликати різкий біль, розхитування зубів та неприємний запах з рота. Потребує швидкого реагування.
 • Пульпіт. Запалення зубного нерву, що також викликає різкий біль і потребує втручання лікаря. Періостит або флюс. Це захворювання швидко прогресує та веде до гнійних накопичувань у яснах. Біль стає сильним та пульсуючим, а щока з боку періоститу опухає.
 • Механічне пошкодження зуба. Зазвичай біль може бути викликаний відколами емалі та появою тріщин. У цьому випадку необхідністю стає художня реставрація.
 • Ріст зубів мудрості. Це процес, що може займати роки та супроводжуватися запаленням ясен. Більш того, ріст зубів мудрості може викликати підвищення температури та інші неприємні симптоми.

Щоб зуб перестав боліти, треба спочатку визначитися з природою його болю, а далі вибрати комплексний підхід до лікування.

Як зняти зубний біль – народні методи

Не завжди у людини є можливість звернутися до лікаря одразу після того, як вона відчула зубний біль. У цьому випадку є декілька народних методів, які варто використовувати, коли болить зуб. Тим не менш, затягувати похід до стоматологічної клініки ми не рекомендуємо. Народні методи – це тимчасове усунення симптомів, а не повноцінне лікування. До того ж, бездумне їх застосування може навпаки загнати хворобу ще далі.

Отже, щоб не болів зуб, серед різних методів ви можете обрати:

 1. Полоскання. Варіанти: водний розчин соди або солі (на стакан – 1 чайна ложка, можна додати 3-5 крапель йоду), горілка або коньяк (не ковтати), зелений чай з часником.
 2. Прикладання до зубу. Варіанти: сирий буряк, несолоне свине сало, часник, алое.
 3. Прикладання до іншої частини тіла. Варіанти: покласти у вухо з того боку, же болить зуб, дрібно порізану цибулю у марлі або корінець подорожника.
 4. Ароматерапія. Варіанти: накладання тампону, що змочений в олії м’яти, «каяпута», гвоздики або суміші цих олій з додаванням мигдальної. Підійде також камфорна олія, пихта та чайне дерево.
 5. Натирання. Варіанти: сік листів подорожника, сік цибулі.
 6. Жування. Варіанти: шматок кореня аїру, шматок хліба, часник, свіже листя м’яти.
 7. Відвари. Варіанти: цибулиння, кора дубу, шавлія, полин, фіалка, осика.
 8. Настої. Варіанти: шавлія лікарська та ромашка аптечна, квітки полину, меліса, листя евкаліпту, береза, аїр, хрін, корінь цикорію, ягоди чорниці, листя ожини.
 9. Маска. Варіанти: суміш з натертого часнику, цибулі та солі (по 1 чайній ложці), блакитна глина, мумійо, прополіс, кориця, ладан.
 10. Тампони з лікарняними засобами. Варіанти: корвалол, перекис водню, валокордин.

Існують також народні засоби, які не варто використовувати, якщо болить зуб. Серед них:

 • мед, який викликає розмноження бактерій карієсу;
 • алкоголь як анестезія, що застосовується всередину;
 • зігріваючі компреси та пов’язки, що неминуче призводять до ускладнень, викликаючи активний приток крові до ураженого зуба.

Таблетки які допоможуть коли болить зуб

Таблетки від зубного болю

Звичайно, є медичні препарати, що гарно справляються із усуненням зубного болю. Зокрема, таблетки, що можна придбати у будь-якій аптеці без рецепту. Наводимо список з найдієвіших з них.

 • Кеторол. Препарат, що займає позицію одного з найкращих у боротьбі із зубним болем. Не рекомендований при язвах, інсульті, бронхоспазмі, задишці, захворюваннях шлунково-кишкового тракту, вагітності та годуванні груддю. Обмеження: 3 таблетки на день.
 • Анальгін. Препарат, що також швидко усуває зубний біль. Не рекомендований вагітним жінкам та тим, що годують груддю.
 • Цитрамон. Не рекомендований при язвах, захворюваннях нирок, гемофілії, артеріальній гіпертензії, ішемії. Також не варто застосовувати препарат дітям до 15 років та людям з індивідуальною чутливістю до його компонентів.
 • Парацетамол. Має гарний протизапальний ефект. Не рекомендований вагітним жінкам та тим, що годують груддю, а також людям, що мають захворювання нирок та печінки.
 • Кетанов. Протизапальний засіб, що допомагає подолати зубний біль будь-якої природи. Не рекомендований людям, що мають захворювання нирок та печінки, серцеву недостатність, астму, проблеми шлунково-кишкового тракту, індивідуальну непереносимість компонентів препарату.
Перед вживанням необхідно уважно ознайомитись з рецептом препарату. Зокрема, з протипоказаннями і дозволеними дозами.

Коли звертатись до лікаря

Ви задумалися над тим, щоб відвідати стоматологічний кабінет? Скоріше за все, ви вже перепробували різні засоби і просто більше не можете терпіти зубний біль. Але насправді звернутися до лікаря варто одразу після перших «тривожних дзвоників».

Серед таких симптомів:

 • поява неприємного запаху;
 • поява карієсу або зміна кольору пломб;
 • кровоточивість чи зміна кольору ясен;
 • поява набряків у порожнині рота чи на щоках;
 • поява плям на емалі.

Також є приводом для невідкладної зустрічі з лікарем будь-який біль, що виникає під час їжі чи пиття, від солодкого, холодного чи гарячого, а також незручності при закриття рота. Всі ці симптоми свідчать про наявність проблеми, що потребує вирішення просто зараз.

Варто пам’ятати, що будь-яке відкладання на потім може викликати погіршення стану вашого здоров’я.

Але і після візиту до лікаря можуть виникнути деякі проблеми із зубами, що знову заставлять звернути на них увагу. Спробуємо відповісти на питання, що ж робити, коли біль не залишив вас.

 • Якщо болить зуб після пломбування? – Це залежить лише від того, наскільки велика площина зубу була пошкоджена, а також від індивідуальної сприйнятливості. Біль після пломбування є нормою і називається постплобувальним синдромом. Як тільки тканини зуба заживуть дискомфорт щезне.

  Зазвичай після лікування звичайного карієсу зуб може нити до 5 діб, а при пломбуванні каналів – протягом 1-3 тижнів. Якщо ж зуб болить дуже сильно та супроводжується підвищенням температури, головним болем, запаленням ясен та іншими симптомами, варто повторно звернутися до стоматолога.

 • Якщо болить зуб під коронкою? – Існують два види мостового протезу або коронки: його ставлять або на штучні металеві корені, або на зуби. Саме у другому випадку можуть проявлятися больові симптоми. Це свідчить про прояву захворювання у опорного зубу.

  Причинами можуть стати: неправильна установка зубної коронки, запалення нерву, недостатній догляд ротової порожнини або надто велике навантаження на зуб. У будь-якому випадку необхідно звернутися до спеціаліста.

На цьому наша стаття завершується, тепер ви знаєте що робити коли болить зуб. На останок ще одна порада – пам’ятайте, що чим раніше ви прийдете із проблемою до стоматологічної клініки, тим швидше та дешевше вирішите її.

Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *