Що робити при опіках: перша допомога та лікування

Опіки є найпоширенішим ураженням тканин організму у світі. Зазвичай їх класифікують за глибиною ураження та типом пошкодження. Важливу роль також відіграє площина ураженої ділянки та локалізація. Деякі опіки можуть викликати тяжку хворобу через порушення роботи серцево-судинної та дихальної систем і появі інфекційних ускладнень.

Опікова травма є не тільки місцевим пошкодженням тканин, але і реакцією всього організму на нього. Тому від глибини та площини ураження шкіри залежить все подальше лікування. Зокрема, виявляється, чи може людина обійтися без зустрічі з лікарем. Далі про те, що робити при опіках шкіри різного ступеню.

Чого категорично не можна робити

Перед тим, як самостійно намагатися нейтралізувати або вилікувати уражену шкіру, необхідно запам’ятати, які дії категорично заборонені при опіках. Серед таких:

 • змазування ушкодженої поверхні крохмалем чи рослинною олією;
 • застосування препаратів, що містять спирт або йод;
 • розрізання шкіри або штучний розтин пухирів;
 • самостійне очищення рани від залишків одягу;
 • наклеювання пластирів чи липких стрічок на опіки шкіри;
 • використання сечі у якості лікувального засобу.

Від правильної обробки опіків залежить подальше загоєння. Якщо всі дії були виконані своєчасно та грамотно – регенерація шкіри на ураженій ділянці прискориться.

Як лікувати опіки шкіри

Перша допомога, яка стає необхідністю для людини при опіках, залежить від типу отриманого пошкодження. Тут треба діяти у залежності з тим, що викликало травму: висока температура (рідина, пар, полум’я, розпечені предмети) чи дія деяких хімічних речовин (луг, кислота, солі важких металів). Окремими формами йдуть променеві опіки (викликані сонцем, рентгеном, лазерною зброєю, наземними та повітряними ядерними вибухами), а також ураження електрикою. Останні потребують невідкладної медичної допомоги.

 • Опіки кип’ятком. Що робити: зняти одяг, на який потрапив кип’яток; з’ясувати ступінь ураження (1% – долонь; при 10% ураження необхідна медична допомога); обробити Пантенолом уражену ділянку; при 1-2 ступенях опіку накласти на уражену ділянку стерильну тканину, змочену у холодній воді, яку необхідно міняти кожні декілька хвилин; пухирі не розтинати. Ті ж самі дії повторювати при опіках паром.
 • Сонячні опіки. Що робити: одразу піти в тінь при виявленні опіку; накласти на 15-20 хвилин вологий компрес на уражену ділянку шкіри; нанести спеціальний засіб без вазеліну, бензокаїну чи лідокаїну; утриматися від прямий сонячних променів; при появі відчуття слабкості та втоми випити парацетамол чи аспірин; звернутися до спеціаліста при появі ознобу, відчуття нудоти, жару, сухості у роті та головного болю (ознаки зневоднення).
 • Термічні опіки. Що робити: усунути джерело тепла; зняти одяг, якщо він не пристав до обпаленої ділянки; забезпечити охолодження пошкодженого місця; нанести на шкіру Пантенол та накрити стерильною пов’язкою.
 • Хімічні опіки. Що робити: якщо можна, то промити водою протягом 20 хвилин так, щоб вона не травмувала уражену ділянку та не розтікалася на здорову шкіру; якщо ні, то змити олією (рідке рослинне чи вазелінове) – це стосується опіків від негашеного вапна чи порошків лугів; використати чисту тканину або спеціальну стерильну пов’язку.

При опіках у дітей треба враховувати, що вода має бути такої температури, яка не викличе переохолодження. Ці поради діють у тому випадку, якщо опіки підпадають під 1-2 ступені. При 3-4 ступенях ураження шкіри необхідно невідкладно звернутися до лікаря і дати потерпілому знеболювальний засіб.

Мазь від опіків

Ліки від опіків зазвичай випускають у формі мазі, гелів, спреїв, порошків та кремів. Серед найпопулярніших мазей:

 • Пантенол. Засіб бореться із запаленням;
 • Левомеколь. Бактерицидний засіб на водяній основі викликає збільшення лейкоцитозу (лейкоцити захищають організм від вірусів);
 • Фурацилін. Бактерицидно впливає на ураження та швидко знімає запалення;
 • Спасатель. Мазь, що створена з природних компонентів, дозволяє зняти запалення та знеболити рану.
 • Бепантен. Добре загоює опіки у дітей. Дозволяє швидко охолодити шкіру та нормалізувати її цілісність.
 • Мазь Вишневського. Препарат характеризується рядом цілющих властивостей.

Мазь від опіків (для їх лікування)

Спреї від опіків

Сучасна фармацевтика пропонує ряд ефективний аерозольних засобів для лікування опіків, серед яких:

 • Олазоль. Засіб прискорює регенерацію тканин та знеболює ушкоджені ділянки. Не використовується при сонячних опіках.
 • Пантенол. Активна речовина – провітамін В5 або декспантенол. Регенерація тканин відбувається за рахунок перетворення речовини в організмі людини на пантотенову кислоту, аналогічну природній.
 • Бепантен плюс спрей – допомагає не тільки при опіках, а й при будь-яких інших ураженнях шкіри (подряпини, порізи, дерматити, гнійники). Діюча речовина тут теж декспантенол.
 • Бепантол. Схожий на попередній засіб. Швидко знезаражує шкіру та допомагає швидко відновити уражену ділянку. Запобігає рубцюванню тканини.
 • Сильведерм. Засіб на основі сульфадіазину срібла. Використовується для обробки свіжих опіків у цілях профілактики інфекції.

Спреї від опіків шкіри

Коли обов’язково звертатись в лікарню

Як зазначалося вище, опіки мають класифікацію за ступенями ураження, від якої напряму залежить як перша медична допомога, так і подальше лікування. Про випадки, коли людина отримала незначні опіки, йшлося у попередніх розділах. Далі про те, коли потерпілого вилікувати від опіків зможе лише кваліфікований спеціаліст. Але спочатку про класифікацію глибини ураження шкіри.

Класифікація опіків за ступенями:

 • 1 ступінь. Неповне ураження поверхневого шару шкіри. Основні ознаки: пекучий біль, почервоніння та незначний набряк. Опік заживає, не залишаючи слідів, за 2-4 дні.
 • 2 ступінь. Повне ураження поверхневого шару шкіри. Основні ознаки: поява невеликих бульбашок та пекучий біль. При розтині оголюються яскраво-червоні ерозії. Загоюються протягом 1-2 тижнів без утворення рубців.
 • 3 ступінь. Пошкодження поверхневих і глибоких шарів шкіри. Ступінь А: часткове ураження шкіри, дном якої залишається неуражена ділянка. Больова чутливість знижена. Можливе формування бульбашок великого розміру. Самостійне відновлення шкіри (без поглиблення рани та ускладнення інфекцією). Ступінь Б: загибель шкіри до підшкірно-жирової клітковини.
 • 4 ступінь. Загибель підлеглих тканин, обвуглювання м’язів, кісток, підшкірно-жирової клітковини.

Важливу роль відіграє площина ураження, яку зазвичай визначають наступним чином: у випадку невеликих опіків користуються «правилом долоні», приймаючи довжину долоні за 1% (таким чином можна виміряти площину ураження).

У випадку великого опіку користуються «правилом дев’ятки»: поверхню тіла ділить на ділянки, відповідні до 9. Поверхню голови і шиї (разом), а також однієї руки приймають за 9% від усієї поверхні тіла, задню частину тіла (спину та сідниці), передню частину (груди та живіт) й ноги приймають за 18%, промежину приймають за 1%.

Дитячі пропорції виглядають інакше: наприклад, голова і шия займають у них понад 21% від усього тіла. Ця схема дуже проста, але дає реальне уявлення про площину опіку.

Звертатися до лікаря необхідно у наступних випадках:

 • Опік локалізований на обличчі. У цьому випадку неправильний розтин пухиря може призвести до появи рубця.
 • Якщо рідина всередині пухиря стала мутною, червоною чи коричневою, а поверхня його декілька днів залишаться напруженою та болить. Це може бути симптомами інфекції.
 • Опік у дітей. Бактеріальні ускладнення у дитини розвиваються набагато швидше, ніж у дорослої людини.
 • Ділянка ураженої шкіри становить більше, ніж 10%. В цьому випадку необхідна медична допомога.
 • 3-4 ступені опіку. Необхідно одразу викликати бригаду швидкої допомоги.

У будь-якому випадку консультація лікаря не завадить навіть у випадку, коли опік здається незначним. Хоча тепер ви знаєте що робити при опіках і з незначними термічними чи хімічними опіками зможете впоратись і в домашніх умовах.

Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *