Цікаві факти про Марс, фото планети, марсоходи

У цій статті онлайн журнал «Поличка» зібрав найбільш цікаві факти про Марс, четверту планету Сонячної системи. Саме ця планета зараз найбільше цікавить вчених і дослідників, адже в минулому Марс був дуже схожим на Землю.

Далі лише достовірні факти, взяті з Вікіпедії, офіційних сайтів космічних агентств NASA та ESA.

Цікаві факти про Марс

Почнемо з найцікавішої інформації, а потім перейдемо до не менш цікавих фотографій і навіть планів по колонізації Марсу.

Найцікавіші відомості

 1. Гора Олімп висотою в 22 456 метрів є найвищою не тільки на Марсі, а й у всій Сонячній системі. Ця гора є згаслим вулканом і вона приблизно в 2,5 рази вища за Еверест (найвищу гору на Землі).
 2. Марс – планета земного типу, але вона маже удвічі менша за Землю в діаметрі і приблизно в десятеро легша.

  Сила марсіанського тяжіння майже в 3 рази менша від земного тяжіння. Це означає, що об’єкти на Марсі важать лише третину своєї земної ваги.

Фото порівняння Марсу і Землі
Фото порівняння розмірів Землі і Марсу.
 1. Атмосфера Марса дуже розріджена, тому середній атмосферний тиск на поверхні становить близько 6,1 мбар. Це в 160 разів менше тиску на рівні моря Землі (1 бар). Без спеціального скафандра людина швидко загине при такому низькому тиску.

  Крім того, атмосфера на Марсі складається з 95% вуглекислого газу, 3% азоту, 1,6% аргон. У ній вкрай мало кислю, який необхідний для дихання людині.

 2. Долини Марінера – велетенська система каньйонів на Марсі. Ці каньйони простягаються на понад 4000 км завдовжки, 200 км завширшки, і мають до 7 км глибини.

  Для порівняння: «Великий каньйон» (є найбільшим на Землі) у довжину лише 466 км, максимальна ширина – 25 км, а глибина до 1600 м. Це на порядок менше марсіанської Долини Марінера.

 3. Марс має два супутники – Фобос та Деймос. Обидва досить маленькі, по суті являються собою шматки гірської породи неправильної, приблизно еліпсоїдальної форми.

  Що цікаво, Фобос перебуває на відстані 6000 кілометрів від поверхні планети (робить повний оберт навколо неї за 7 годин 39 хвилин). Приблизно через 100 мільйонів років цей супутник впаде на Марс. Деймос навпаки, повільно віддаляється від планети.

Цікаві факти про супутники Марса
Так виглядають супутники Марса. Вони більше схожі на астероїди, ніж на звичний нам Місяць.
 1. «Червона планета» – так часто називають Марс, через криваво-червоний колір, яким він завдячує мінералу Маґгеміту — γ-оксиду заліза(III).

  Марс довго асоціювали з війною і кровопролиттям, і тому його назвали на честь римського бога війни.

 2. Температура поверхні на Марсі в середньому становить −60°C. При цьому на екваторі зрідка буває плюсова температура, а найнижчі показники зареєстровані на північній полярній шапці і становлять -138°C.

  Для порівняння: на Землі максимальна температура поверхні суходолу 58°C (у тропічних пустелях Африки і Північної Америки), мінімальна — близько −90°C (у центральних районах Антарктиди).

 3. Доба на Марсі триває 24 години 39 хвилин, тобто лише на 39 хвилин довше, ніж на Землі. Однак рік на Марсі є майже вдвічі довшим – 687 земних діб або ж 668,6 солів. Сол – назва марсіанської сонячної доби.
 1. Рідка вода на поверхні Марсу сьогодні відсутня, через низький атмосферний тиск вона просто закипає та випаровується вже при температурі 2°C. Однак останні дослідження показують, що в минулому на Марсі існувала вода в рідкому стані – поверхню планети вкривали моря, озера та річки.

  Доказами цього є висохлі русла річок, а також деякі мінерали, які могли утворитися лише при наявності рідкої води. Комп’ютерні моделювання показують, що на Марсі теплий клімат був близько 3 млрд років тому.

  До речі, у липні 2018 року за допомогою радара MARSIS було виявлено підземне озеро з солоною рідкою водою. Воно розташоване поблизу південного полюсу планети під 1,5 км шаром марсіанського льоду і досягає 20 кілометрів у ширину.

Цікаві відомості про Марс
Марс у давнину. Ілюстрація художника.
 1. Найменша відстань від Землі до Марсу – 56 мільйонів кілометрів (найбільша – 401 млн км). Якби можна було доїхати до Марсу на автомобілі, то на це знадобилося б щонайменше 53 роки при швидкості руху 120 км/год.
 2. Пилові бурі на Марсі можуть охоплювати всю планету. Вони є найбільшими у Сонячній системи, досягають швидкості понад 160 км/год.
 3. Марсоходи – апарати, які їздять по поверхні Марсу. Сьогодні на марсі лишився лише 1 активний марсохід – «К’юріосіті». Цей апарат розміром з легковий автомобіль, займається дослідження планети з 2012 року.

  Донедавна працював і марсохід «Оппортьюніті», який прибув на Марс ще у січні 2004 році. Однак після пилової бурі у червні 2018 року він перестав виходити на зв’язок. Загалом на Марсі Opportunity 15 земних років та 8 місяців, хоча початково був розрахований на 93 доби роботи.

Марсоходи
Моделі трьох поколінь марсоходів у порівнянні. Найменший – Mars Pathfinder, середній – Opportunity, найбільший – Curiosity.
 1. Приблизно 2/3 всіх космічних місій до Марса зазнали невдач ще до початку наукової роботи. При цьому до сьогодні лише американському космічному агентству NASA вдалося досліджувати цю планету з допомогою марсоходів.

  У 2020 році ESA (європейське космічне агентство) планує відправити свій марсохід Rosalind Franklin (стара назва – ExoMars rover), але чи буде місія вдалою дізнаємося лише весною 2021 року.

 2. Зв’язок між Землею і Марсом іде з затримкою 3-4 хвилини в кожному напрямку під час максимального зближення планет і близько 20 хвилин при максимальному видаленні планет. Тобто поговорити по телефону в режимі реального часу з майбутніми марсіанськими колоністами не вийде.
 3. Радіаційний фон на Марсі приблизно в 13 разів більше середнього рівня радіаційного фону на Землі в сучасних розвинених країнах. Це через розріджену атмосферу і відсутність магнітного поля.

  Враховуючи це, людям на Марсі доведеться жити або під землею, або будувати житло з хорошим захистом від космічної радіації.

Реальні фото планети

Цікаві факти і фото планети Марс
Два зображення 2001 року з камери орбітального зонду Mars Orbiter. Зліва – планета у ясну погоду, а справа – під час глобальної пилової бурі. Фото NASA.
Долини Марінера на Марсі
«Долини Марінера» на Марсі. Фото є мозаїкою з більш ніж 100 зображень Марса, зроблених апаратами Viking Orbiters в 1970-х роках. NASA.
Фото поверхні Марсу
Фото поверхні Марсу, зроблене марсоходом Curiosity у 2015 році.
Фото поверхні Марсу
Фото поверхні Марсу, зроблене марсоходом Curiosity у 2017 році.
Цікава інформація про Марс - фото кратера Корольова
Кратер Корольова, що знаходиться в північних низовинах Марсу. Фото зроблене агентством ESA на основі даних орбітальної станції Mars Express.
Селфі фото марсоходу Curiosity
Селфі фото марсоходу Curiosity. Насправді це фото «зшите» з кількох фотографій, зроблених камерою на руці-маніпуляторі (сама вона прибрана з кінцевого фото).

Відео: чи безпечно торкатися Марсу?

Марс – планета яка вже найближчими десятиліттями може стати нашою домівкою. Поки що це лише далекоглядні плани, але стрімкий розвиток технологій робить їх втілення все більш реальними та близькими.

У відео вище розповідається різна цікава інформація про планету Марс, яка стосується планів по її колонізації людьми. Відео озвучене українською мовою, тож радимо його подивитися.

На цьому стаття закінчується. Сподіваємося зібрані вище цікаві факти про Марс були вам дійсно пізнавальними і корисними. Які ще таємниці ховає Марс – покажуть майбутні дослідження, і ми будемо доповнювати цю статтю якщо з’явиться щось дуже цікаве.

Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *